Twórczyni
Maria Montessori

Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 roku w Chiaravalle we Włoszech. Była naukowcem i humanistą o nieograniczonej wyobraźni. Kobietą, która otworzyła ścieżkę w męskim świecie – stała się jedną z pierwszych włoskich kobiet, które uzyskały dyplom lekarza medycyny. Promowała radykalne zmiany w nauczaniu wszystkich dzieci. Wytrwałość, którą wykazała się w realizacji swoich postępowych pomysłów i niestrudzone pragnienie poprawy, na zawsze zmieniły świat edukacji.

Pierwsze przedszkole Maria Montessori otwarła w 1907 r. w San Lorenzo. Dzięki pracy z dziećmi oraz wnikliwej obserwacji Montessori odkryła zadziwiająco prostą, ale głęboką prawdę, która stała się kamieniem węgielnym jej życiowej pogoni za reformą edukacji.
Montessori zdało sobie sprawę, że dzieci, które zostały umieszczone w środowisku, w którym działania zostały zaprojektowane w celu wspierania ich naturalnego rozwoju, miały moc samokształcenia. Później miała nazywać to „edukacją automatyczną”.

Obecnie edukacja w duchu Montessori odbywa się w ponad 25 000 szkół w 140 krajach. Montessori pozostawiła światu dziedzictwo prawdziwie uniwersalnego podejścia do edukacji nie tylko dziecka, ale całego człowieka. Wśród wychowanków montessoriańskich szkół znajdują się między innymi: Sergey Brin i Larry Page (twórcy Google), Katherine Graham (właścicielka dziennika Washington Post), Gabriel Garcia Marquez, Jeff Bezos (założyciel witryny Amazon), Helen Hunt, Anne Frank, i Jimmy Wales (założyciel Wikipedii).

„Powinniśmy zauważyć osobowość dziecka, która pragnie rosnąć. Osobowość ta przejawia inicjatywę, wybiera sobie rodzaj pracy i ją wykonuje, zmienia ją w zależności od swoich potrzeb wewnętrznych, nie szczędzi wysiłku, raczej go szuka. Z ogromną radością pokonuje przeszkody w ramach swoich możliwości. Jest na tyle społeczna, że chce się ze wszystkimi podzielić osiągnięciami, odkryciami i małymi zwycięstwami, których dokonała. Nie ma potrzeby ingerowania.

Takie jest motto wychowawcy: „Czekaj obserwując.”

Aspekty pedagogiczne

Edukacja Montessori opiera się na założeniu, że dzieci mają wrodzoną zdolność uczenia się, a gdy są wspierane przez odpowiednie środowisko i wychowawcę, realizują swoje potrzeby rozwojowe tak, aby osiągnąć sukces. Nauczyciel jest więc przewodnikiem, którego zadaniem jest wspieranie młodego człowieka w procesie jego samorozwoju. Jest przede wszystkim obserwatorem, dyskretnie, ale uważnie monitorującym rozwój każdego dziecka, rozpoznającym i interpretującym jego potrzeby. Dzieci Montessori są mądre, niezależne, zaciekawione, zdolne do podjęcia inicjatywy i własnej nauki. To osoby o wysokich zdolnościach, które potrafią dobrze funkcjonować i przystosowywać się do zmieniającego się świata, które naprawdę wpływają na otaczający ich świat.

Klasy Montessori składają się z różnych grup wiekowych, co umożliwia dzieciom uczenie się od innych, pomaganie sobie nawzajem i nie ogranicza rozwoju dzieci do konkretnego wieku metrykalnego. Dzieci mają swobodę pracy we własnym tempie – wybierając spośród szeregu działań te, które są odpowiednie dla etapu, na jakim się znajduje. Dzieci zachęca się do odkrywania, aby same mogły szukać rzeczy, które je fascynują, aby mogły popełniać błędy i samodzielnie je korygować.

W społeczności Montessori szanuje się indywidualność każdej jednostki – ucznia, nauczyciela, rodzica, ucząc jednocześnie szacunku dla innych, ich społeczności i środowiska.

Nauczanie poprzez aktywność

 

Przestrzeganie reguł

 

Samodzielność

 

Koncentracja

 

Porządek

 

Ciche zajęcia indywidualne i grupowe

 

 

Obserwacja pedagogiczna

 

Indywidualny tok rozwoju

 

Materiał dydaktyczny Montessori

 

Samokontrola błędów

 

SALE LEKCYJNE

Nasza Akademia wyposażona jest w ponad 200 różnych pomocy edukacyjnych. Wszystkie materiały Montessori służą do zrozumienia matematyki, geometrii, geologii, historii, biologii, języka i literatury. Bardzo ważna jest „widoczność” pomocy, czemu służą otwarte półki w szafkach. Zobacz galerię

MATERIAŁ DYDAKTYCZNY

Materiał Montessori wykonany jest w sposób dokładny, precyzyjny i trwały. Kolory i symbole powtarzają się w całym materiale. Dzieci, które na wczesnym etapie nauczą się stosowanych w materiale kolorów i symboli, na kolejnych etapach uczą się o wiele łatwiej. Materiał to również pomoce przygotowywane przez nauczycieli w odpowiedzi na potrzeby uczniów. Zobacz galerię

Formularz
zapisów

Zapisz swoje dziecko do Akademii Montessori!

Pozwól mu polubić szkołę i rozwijać własne zainteresowania i pasje

Zainteresowała Cię nasza
oferta edukacyjna?

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

+48 604 569 666

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version