Dzień Niepodległości

11 listopada w Polsce obchodzimy święto państwowe dla upamiętnienia odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795-1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Jest dniem wolnym od pracy i szkoły.
Odzyskanie suwerenności było procesem stopniowym. Wybór daty uzasadnić można zakończeniem I wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku. Rozejm ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec. W tym dniu naród polski uświadomił sobie w pełni znaczenie odzyskania niepodległości i zapanował nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu.
Główne obchody Święta Niepodległości, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów to koncerty, wykłady, inscenizacje historyczne oraz parady ulicami miast.
W naszej szkole również obchodzimy to święto. Pani ucząca historii organizuje apel, w którym biorą udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. Strojem obowiązującym jest strój galowy, czyli biała koszulka Akademii Montessori i granatowa spódniczka bądź spodnie.
Uczniowie przygotowują krótki program artystyczny wraz z dekoracjami i rekwizytami.
W tym roku były to kotyliony wykonane z papieru w kolorze biało-czerwonym. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskania niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej.

Aurelia z klasy V.

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version