Zdobywamy gwiazdy…

We wtorek 26 września o godz. 9:00 wyjechaliśmy busem do Planetarium Śląskiego w Chorzowie razem z naszą nauczycielką przyrody. Dojechaliśmy ok. 9:30 na seans, który został przedstawiony na półkulistym ekranie. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca i czasu na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym.
Po skończonym seansie, poszliśmy do Ogródka Meteorologicznego, gdzie pani pokazywała nam przyrządy pomiarowe, dziennik spostrzeżeń meteorologicznych i różne narzędzia do pomiaru temperatury. Potem poszliśmy na krótki spacer do pięknego parku, by zrobić zdjęcia. Wróciliśmy do busa, gdyż musieliśmy wrócić do szkoły na dalsze lekcje. Na wycieczce, bardzo mi się podobało, ponieważ dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy na temat astronomii.
Planetarium to miejsce lub urządzenie (projektor gwiazdowy) służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.
Pierwotnie planetarium oznaczało aparaturę służącą do wyświetlania obrazu nocnego nieba na półkulistym ekranie. W nowoczesnym znaczeniu stosuje się słowo planetarium dla określenia obiektu, który jest wyposażony w salę i urządzenia do projekcji nieba oraz inne elementy pełniące różnorakie funkcje popularnonaukowe i edukacyjne, m.in. obserwatorium astronomiczne, bibliotekę, sale prelekcyjne i sale wystawowe.
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zostało założone w 1955 r. i jest największe w Polsce – jego kopuła ma 23 metry! To właśnie tu uczniowie Akademii Montessori w sposób nieszablonowy uczą się, poznają „kosmiczny” wymiar świata, doskonalą umiejętność orientacji na sferze niebieskiej: widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata. Oglądają gwiazdy i gwiazdozbiory, Zodiak, Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki.

Antonina (kl. VI)

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version